Si për të mbajtur Kopshti Tools juaj në Great Shape

Dashuri në kopsht? Me kopshtarisë aq popullor këto ditë, nuk ka shumë backyards që nuk kanë të paktën një copë toke, tenxhere, apo enë me diçka në rritje në të. Por ka shumë të ngjarë, ju jeni duke paguar një shumë vëmendje për të bimëve tuaj dhe jo aq shumë për mjetet që ju përdorni për të rriten ata. Trowels, hoes, maç, dhe lopata të marrë një shumë të abuzimit gjatë sezonit në rritje, dhe në qoftë se ju merrni pak kohë për dashurinë e tyre, ata do të punojnë më mirë dhe të zgjasë më shumë për ju.

Para se të flasim për veshje kopsht ju tashmë keni, mos harroni kur blejnë Mjete Gardening reja që shpenzojnë më shumë për mjetet me cilësi të lartë do të ju kursejnë pikëllimin dhe paratë në afat të gjatë. Paguajnë një shtesë të vogël për një mjet që do të zgjasë, në vend se mjetet e lirë që do të veshin jashtë dhe duhet të zëvendësohen shpesh. Dhe pastaj të përdorin ato në mënyrë të përshtatshme! Siç shkon duke thënë, kur të gjithë ju duhet është një çekiç, çdo gjë duket si një gozhdë, por duke përdorur një mjet për diçka që nuk është projektuar për të bërë është një mënyrë e shpejtë për të dëmtuar ose të thyer atë (dhe madje edhe të dëmtojë veten në proces) . Një lopatë të gjatë-trajtuar nuk është një levë, pjesa e prapme e një sëpatë nuk është një çekiç vare, dhe një gërshërë dorë nuk është projektuar për të parë përmes një dege në një inç. Nëse keni nevojë të bëni diçka sasi tuaj të tanishme të mjeteve nuk është deri në, e konsiderojnë blerjen e diçka të përshtatshme, duke huazuar nga një mik, apo të marrë me qera një për disa orë (një zgjidhje të mirë për mjetet specialiteti që ju nuk do të duhet shpesh).

c7df607ad9cc343204103d6494

Pasi të keni një grup të Gardening Tools mira, këtu janë 6 mënyra të lehtë për të ruajtur ato, duke filluar me ruajtje!

Ruajtur ato Safely

Një derdhur është shoku më i mirë një mjet sepse pas keqpërdorimit, armiku numër një i mjeteve është ekspozimi ndaj elementeve. Joshëse si ajo mund të jetë për të lënë mjete tuaj, ku ju do të duhet ata nesër (ose javën e ardhshme), don `t të bërë atë! Ruajtur të gjitha mjetet tuaja në një derdhur, garazh, apo edhe një njësi motit mjet magazinimit në kopsht (një kuti postare rural bën një sasi të madhe motit për vegla dore), dhe ata do të zgjasë shumë herë më shumë se mjetet që kalojnë kohë jashtë në dielli, shiu, dhe era (ose të fshehur në bar i gjatë dhe pastaj të drejtuar mbi).

magazinimit në natyrë është më e keqe për trajton druri, të cilat mund të ashpërsoj, plas, Split, prish, dhe kalbet me kalimin e kohës. Zona ideal mjet-storage mbron mjetet tuaja nga moti, por lejon qarkullimin e ajrit, kështu që mjetet mund të thatë dhe ndryshku dhe myk janë më pak gjasa të ndodhë.

Mbajtur ato të pastra

Tokës mban lagështi dhe inkurajon ndryshk, kështu duke mjetet tuaja larg pastër do të ndihmojë ata për të zgjasë më gjatë. Kjo është gjithashtu një mënyrë e mirë për të parandaluar pjesë të rrënjëve farë e keqe dhe fara ose sëmundjes së tokës-përballohen nga duke u transferuar nga vendi në vend. Para se të vënë mjetet tuaja larg, del me të larë ndonjë tokë, apo hall atë me një thikë stuko (mbajtur një në secilën nga zonat tuaja mjet magazinimit). Përdorni një leckë (me terpentinë të vogël, nëse është e nevojshme) për të hequr llogore bimore dhe resins nga mjetet e prerjes. Thatë mjetet pastrohen, sidomos ndonjë metalike dhe pjesëve prej druri, me një leckë absorbues.

Të parandaluar përhapjen e sëmundjeve

Nëse ju keni qenë duke punuar me materiale bimore padyshim sëmura, thith mjete tuaj pastrohen në një zgjidhje të gjysmë fërkim alkool dhe gjysmë ujë për pesë minuta për të vrarë jashtë çdo mikrobet para tharje mjetet dhe ruajtjen e tyre.

Make Them Sharp

Shumica e gatuan mirë e di vlerën e një thikë të mprehtë, por sa cirk kuptojnë se mjetet e mprehta të bëjë detyrat e kopshtarisë shpejtë, e lehtë, dhe në disa raste edhe më të mirë për bimët? Mbajtja e një avantazh të mirë në një shat ose të dorës gërshërë është e lehtë dhe do të ju kursejnë kohë në afat të gjatë. Mos prisni deri mjet i juaj është i shurdhër: Mendoni mprehje si përditshme flossing për mjetet tuaja!

Filloni duke shikuar në buzë të tehut. Shumë mjete janë të sheshtë në njërën anë dhe angled (beveled) në anën e kundërt; mjete të tjera janë angled në të dy anët. Gjithashtu respektojnë kënd të pjerrët "." A është e mprehtë dhe të hollë si një thikë apo është vetëm buzë shumë të mprehur në një kënd më të hapur? Qëllimi juaj është për të ruajtur konfigurimin origjinale.

Pjesë Foshnja Metalike

Shumica e mjete metalike të përfitojnë nga një shtresë e hollë e naftës për të parandaluar ndryshk, përveç nëse ata janë bërë prej çeliku inox, e cila është imun ndaj saj. Mbani një mund të vaj liri në mjet tuaj derdhur së bashku me një leckë të butë, dhe të japin mjetet tuaj pastrohen një herë të shpejtë-gjatë para se të vënë ato larg. Ju lutem mos përdorni vaj motorik në mjetet tuaja! Mjaft e librave kopsht ende të rekomandojë atë, por ju me të vërtetë duan të jenë vënë vaj motorik në tokë të mirë tuaj kopsht? Unë sigurisht don `t.

Nëse ju shihni ndonjë ndryshk, përdorni një furçë teli apo leckë zmerile (lloj si një file gozhdë ngjitur në leckë në vend të kartoni dhe përdoret nga Metalistëve) për të hequr atë. Ju gjithashtu mund të fshij atë larg me rërë me vaj. Mbani një kovë guximshëm plot me rërë të përzier me vaj në derdhur tuaj, dhe vetëm zhytet mjet pastruar në rërë disa herë. Kjo është zakonisht e gjitha që duhet për të dy polonisht dhe naftës mjete tuaj në të njëjtën kohë.

Kushtëzojë druri merret

Periodikisht aplikoni një shtresë e hollë e vaj liri të thatë, merret unpainted druri dhe tifoz jashtë çdo tepërt me një leckë të pastër të nesërmen. Një trajtojë gërryjtem keq do të thith mjaft e naftës, në mënyrë që të shtoni një shtresë e hollë në ditë derisa të ketë një pak vaj lënë në sipërfaqe të nesërmen. Nëse ju nuk mund të gjeni vaj liri në një dyqan lokal hardware, të shkojnë në lokal dyqan tuaj ushqim natyral. vaj flaxseed që ju të gatuaj me të është e njëjta gjë si liri naftës-"lin" si në "liri", fibër bërë prej liri. Kjo është gjithashtu një mënyrë e mirë për të përdorur ndonjë vaj flaxseed vjetër në kuzhinën tuaj që ka zhvilluar një shije off.


Ora Post: Aug-16-2018

WhatsApp Online Chat !