Si te zgjidhni një lopatë borë

Një lopatë Snow projektuar për përdorim backcountry mund të trajtojë një shumëllojshmëri të punët, por shpëtimit ortek është lehtësisht më e domosdoshme. Ky artikull ofron sugjerime përdorimit snow-lopatë dhe këshilla se si për të dyqan për një të tillë.

Përdor për një backcountry Snow lopatë

Orteku Shpëtim

Arsyeja më e rëndësishme për të kryer një është në rast të një ortek. Nëse jeni të pajisur me transceivers ortek dhe hetimet, por nuk kanë një mënyrë për të gërmoj viktimën, ju jeni në një situatë shumë të keqe.

Çdo person në një grup, jo vetëm 1 ose 2, duke shkuar në backcountry dimrit duhet të kryejë një lopatë. Ti nuk e di kush do të merrni kapur në një ortek, dhe ju doni të bëni të sigurtë që të gjitha lopatëzat e disponueshme nuk janë varrosur.

Snowpack Studimi

Lopatat janë përdorur edhe për të gërmoj gropa për përcaktimin e kushteve backcountry Snowpack. Shpesh gjatë një udhëtimi, anëtarët e partisë duhet të gërmoj në dëborë për të parë se çfarë po ndodh nëpër këmbë. Një gropë borë ju lejon për të përcaktuar nëse shtresa e dobëta ekzistojnë, këto mund të lëshojë dhe të fillojnë për të rrëshqitje. Për më shumë në studimin Snowpack, shih Richina Ltd Këshilla

Tent Site

Një përdorim më e zakonshme e lopata dëborës është ajo e gdhendje në një hapësirë ​​të nivelit për çadrën tuaj, kur kampe bora ose akullnajë ngjitje. Ju mund të ndërtoj një xhamash ose të gërmoj një zonë kuzhinë, e plotësuar me tapiceri, nëse ju jeni të prirë kështu.

Ujë i pijshëm

Ndoshta më pak e njohur është se një lopatë vjen në dispozicion për gërmimin dëborë të freskët për të shkrihet për ujë të pijshëm. Scooping me shishe të ujit apo duart tuaja gjithashtu punon, por kjo shpejt merr lodhshëm dhe të ftohtë.

Frontcountry Përdorimi

Sigurisht, lopatëzat backcountry mund t'ju ndihmojnë gjithashtu të gërmoj makinën tuaj në trailhead ose në vendpushimin e skive.

 
Pazar për një lopatë Snow

Faktorët kyç kur pazar lopatë janë Gjetja e bilancit të drejtën e forcës, peshës, madhësisë brisk / formës dhe rehati grip.

Materiale

lopata backcountry janë bërë të jenë të dyja të fortë dhe të lehtë:

  • alumini 6000-seri është më i zakonshëm që përdoret për boshte lopatë dhe blades. Edhe pse plastike është e lehtë, alumini ofron forcën dhe qëndrueshmëri të nevojshme për përdorim të jashtëzakonshme.
  • Një dizajn unik, thua Snow, përdor densitet të lartë polietileni (HDPE) kështu që mund të jetë i mbështjellë lart dhe ruajtur brenda paketë tuaj. Ky model super-dritë është më e dobishme për kampe borë se ajo është në një skenë ortek.

Blade madhësi dhe formë

madhësive Blade ndryshojnë në mes modeleve. blades më të mëdha janë të mëdha për të lëvizur bora shpejt, por ata kërkojnë më shumë forcë dhe mund t'ju shter shpejtë. blades të vogla janë më të lehtë për të trajtuar dhe mund të lejojë që të lopatë në një normë më të shpejtë gjatë një periudhe më të gjatë.

forma teh të ndryshojnë. blades Flat janë më të mira për krijimin e mure të qetë Snow-gropë; një avantazh të dhëmbëzuar thikë ndihmon bust up akull.

Designs rrokje

Shumica e lopata backcountry kanë teleskopike apo boshte segmentuar për bashkëngjitur lehtë që të dal tuaj. Ata përshtaten së bashku me butonat pranverë-ngarkuar që pop në vrima në seksionet lidh.

Trajton, bërë zakonisht prej plastike për grip të lehtë, të vijë në një shumëllojshmëri të formave:

  • T-grip, e cila është kapluar në mes gishtave, është e lehtë dhe punon mirë për shumicën e njerëzve. Disa mund ta kenë të vështirë kur veshur dorashka ose overmitts.
  • D-grip zakonisht është bulkier dhe pak më të rënda. Ajo ofron një dizajn efikas dhe shpesh është më e lehtë për t'u përdorur me dorashka.
  • L-grip është më pak e zakonshme, por ajo ofron një mundësi të lehtë të kujton një vaccuum pastër dorezë.

Zgjidhni një rrokje që i përshtatet të qetë në duart tuaja.

c7a5f730a828fb9f17a1c87c36 (2)


Ora Post: Aug-16-2018

WhatsApp Online Chat !