Како да одржите вашиот градинарски алат во одлична форма

Сакаат да градина? Со градинарство толку популарни овие денови, не постојат многу дворови кои немаат барем една крпеница, тенџере, или сад со нешто расте во него. Но, најверојатно, ќе се плаќаат многу внимание на вашите растенија и не е толку многу на алатки ги користите за да ги расте. Мистеријата, мотики, лопати, лопати и да се земе многу на злоупотреба за време на сезоната на растење, а ако се земе малку време да ги сакам, тие ќе работат подобро и трае подолго за вас.

Пред да зборуваме за градината опрема што веќе го имате, се сеќавам кога за купување на нови Градинарство алатки кои трошат повеќе на високо-квалитетни алатки ќе те спаси тага и пари во долг рок. Плати малку повеќе за алатка која ќе трае, наместо евтини алатки кои ќе се истроши и треба да биде заменет често. А потоа ги користат соодветно! Како што вели поговорката, кога сите што ви треба е чекан, се што личи на шајка, но со користење на алатката за нешто што не е дизајниран да направите е брз начин да се оштети или да го скрши (па дури и да се повредите во процесот) . А долго-ракува лопата не е барамина, на задната страна на секира не е санка чекан и ми одговори рака не е дизајниран да се виде преку еден-инчен гранка. Ако ви треба да се направи нешто на вашата актуелна складиште на алатки не е до, сметаат дека купувањето нешто такво, позајмувајќи од еден пријател, или изнајмување една за неколку часа (добро решение за специјализирани алатки не ќе треба често).

c7df607ad9cc343204103d6494

Откако ќе имаат збир на добри Градинарство алатки, тука се и 6 лесни начини да ги задржи, почнувајќи од чување!

Да ги сочувате Сигурни

А барака е најдобар пријател на алатката бидејќи по злоупотреба, број еден непријател на алатки е изложеност на елементите. Примамлива како тоа може да биде да го напуштите вашиот алатки, каде што ќе треба да ги утре (или следната недела), Don `t го направи тоа! Складирање на сите ваши алатки во една барака, гаража, или дури и водоотпорна единица за складирање алатка надвор во градина (рурална сандаче прави голем водоотпорна скривам за рачен алат) и ќе трае многу пати подолго од алатки кои поминуваат време надвор во сонце, дожд и ветер (или да се крие во високата трева, а потоа се кандидира повеќе).

Отворен складирање е најлошо за дрвени рачки, кои можат да roughen, крек, Сплит, искриват, и изгние текот на времето. идеална површина на алатката за складирање штити вашите алатки од временските услови, но им овозможува за циркулација на воздухот, па алатки може да се исуши и 'рѓа и мувла се со помала веројатност да се случи.

Чувајте ги чисти

Почвата држи влага и ги охрабрува 'рѓа, па стави вашиот алатки далеку чисти ќе им помогне да трае подолго. Тоа е исто така добар начин за да се спречи битови на трева корени и семиња или болест почвата-сноси од се пренесува од место до место. Пред да се стави вашиот алатки далеку, исперам било земја, или да го изгребе со кит нож (да се задржи еден во секоја од вашиот области за складирање алатка). Користете крпа (со малку терпентин, ако е потребно) за отстранување на растенијата SAP и смола од алати за сечење. Исушете ја чистат алатки, а особено метални и дрвени делови, со впивлива крпа.

Се спречи ширењето на болеста

Ако сте биле на работа со очигледно болни растителни материјали, впие вашиот чистат алатки во раствор од половина триење на алкохол и половина вода за пет минути за да се убие било бактерии пред сушење алатки и чување на нив.

Да ги направи Шарп

Повеќето добри готвачи знаат вредноста на остар нож, но како многу градинари се сфати дека остри алатки направи градинарството задачи побрзо, полесно, а во некои случаи дури и подобро за растенија? Одржувањето на добри работ на мотика или рака, ми одговори е лесно и ќе ви заштеди време во долг рок. Не чекајте до вашата алатка е досадна: Мислете на острат што секојдневно flossing за вашиот алатки!

Започнете со гледање на работ на ножот. Многу алатки се рамни, од една страна и искосени (beveled) на задната страна; други алатки се под агол на двете страни. Исто така се набљудуваат на аголот на "наклон." Остар и тенка како со нож е тоа или е само самиот раб наострен на повеќе тап агол? Вашата цел е да се задржи оригиналниот конфигурација.

Бебе метални делови

Повеќето метални алатки имаат корист од тенок слој на масло за да се спречи 'рѓа, освен ако тие се изработени од нерѓосувачки челик, што е имуна на тоа. Чувајте може на ленено масло во вашата алатка барака заедно со мека крпа, и им даде на вашиот чистат алатки за брз еднаш во текот пред да ги ставите далеку. Ве молиме Don `t употреба моторно масло на вашиот алатки! Многу градина книгите сè уште го препорачувам, но дали навистина сакате да се стави моторно масло во вашата убава градина почвата? Јас секако Don `t.

Ако видите било 'рѓа, користете жица четка или со пила крпа (нешто налик на датотека ноктите залепени крпа наместо картон и користи од страна на металските работници) за да го отстраните. Вие исто така може да го Бришење со мрсна песок. Задржи здрав кофа полна со песок замесено со масло во барака, и само се фрлам на чисти алатка во песок неколку пати. Тоа е обично сите што е потребно за двете полски и масло вашите алатки во исто време.

Состојба дрвени рачки

Периодично нанесете тенок слој на ленено масло да се исуши, unpainted дрвени рачки и биволска кожа исклучи било вишокот со чиста крпа следниот ден. А лошо издржа рачка ќе впие до сосема малку масло, па додадете тенок слој на ден се додека не се остави на површината на следниот ден со малку масло. Ако не можете да најдете ленено масло на локално хардвер продавница, да се упатат кон вашата локална продавница за природна храна. Маслото од ленено семе што ќе се готви со е исто што и ленено oil- "Лин", како и во "платно", на влакна направени од лен. Ова е исто така добар начин да се користи до сите стари ленено семе масло во вашата кујна, која има развиено off вкус.


Време на мислењето: Aug-16-2018

WhatsApp Online Chat !