Како да се Изберете снег лопата

А снег лопата наменета за backcountry употреба може да се справи со различни задолженија, но лавина спасување е лесно повеќето неопходен еден. Оваа статија дава снег лопата предлози употреба и совети за тоа како да се магазин за еден.

Користи за backcountry снег лопата

лавина спасување

Најважната причина за да го носат еден е во случај на лавина. Ако сте опремени со лавина примопредаватели и сонди, но немаат начин да се ископа од жртвата, ти си во многу лоша состојба.

Секој човек во група, а не само 1 или 2, оди во зима backcountry мора да носат лопата. Никогаш не знаеш кој ќе се фатат во лавина, а вие сакате да бидете сигурни дека сите достапни лопати не се закопани.

snowpack Студија

Лопати исто така се користат да се копа дупки за утврдување на условите backcountry snowpack. Често во текот на патувањето, членови на партијата треба да се копа во снегот за да видите што се случува под нозете. А снег јама ви овозможува да се утврди дали постои, овие слаби слоеви може да се ослободи и да почне да се лизга. За повеќе информации за snowpack студија, види Richina ООД Совети

шатор сајтот

А повеќе вообичаена употреба на снег лопати е дека си создаде простор ниво за вашиот шатор кога снегот кампување или глечер качување. Можете да издлаби од стакло или копаат кујна област, полн со седење, ако сте толку наклонети.

Пиење вода

Можеби помалку познато е дека лопата доаѓа во рака за копање свеж снег се топи вода за пиење. Со ножот да црпи со вашиот шише со вода или вашите раце, исто така, работи, но тоа брзо се заморни и студ.

Frontcountry користење

Се разбира, backcountry лопати, исто така може да ви помогне да се ископа надвор вашиот автомобил на trailhead или на ски-центар.

 
Референци за снег со лопата

Клучни фактори кога лопата шопинг се најде вистинската рамнотежа на сила, тежина, сечилото големина / форма и удобност зафат.

материјали

Backcountry лопати се направени да бидат и силни и лесни:

  • 6000-серија алуминиум е најчесто се користи за лопата шахти и ножеви. Иако пластика е полесен, алуминиум нуди цврстина и трајност потребни за итна употреба.
  • Еден уникатен дизајн, снегот ноктот, користи полиетилен со висока густина (HDPE), па тоа може да се навива и се чуваат во вашиот пакет. Оваа супер-лесни модел е многу корисно за снег кампување отколку што е во лавина сцена.

Блејд големина и облик

Блејд големини се разликуваат меѓу моделите. Поголемите сечила се одлични за брзо се движат снег, но тие бараат повеќе сила и може да те исцрпи побрзо. Помали ножеви се полесно да се справи и може да ви овозможи да лопата на побрзо стапка во текот на еден подолг временски период.

Блејд форми, исто така, се разликуваат. Стан сечила се најдобри за создавање на мазна снег јама ѕидови; назабени нож работ помага биста до мраз.

стисок дизајни

Повеќето backcountry лопати има telescoping или сегментирани шахти за лесно прикачување на вашиот пакет. Тие се вклопуваат заедно со пролетта вчитани копчиња кои се појавуваат во дупки во поврзување на делови.

Рачки, обично се направени од пластика за лесен зафат, доаѓаат во различни форми:

  • Т-зафат, што е зафатена меѓу прстите, е лесен и работи добро за повеќето луѓе. Некои може да им биде непријатно кога носи белезници или overmitts.
  • Д-зафат е обично многу по големи и малку потешки. Тој нуди ефикасен дизајн и често е полесно да се користи со белезници.
  • L-зафат е помалку честа појава, но тој нуди лесен опција потсетува на рачката на vaccuum почист.

Одбери зафат кој се вклопува удобно во ваши раце.

c7a5f730a828fb9f17a1c87c36 (2)


Време на мислењето: Aug-16-2018

WhatsApp Online Chat !